Günümüzde bir çok insan para kazanmanın yollarını arıyorlar ve alternatif olarak Instagramdan Satış Yapmak En İyi Seçenekler Arasında Yer Alıyor.

Başlığımızın can alıcı noktasıysa şu:

Instagramdan Satış Yapmak İstiyorum Ama Nasıl?

Haydi bakalım hazırsak ufak ufak, adım adım ilerleyelim ve Instagramdan satışlarımıza başlayalım.


 #1  Ne Satacağınıza Karar Verin!

Instagramdan satış yapmadan önceki ilk adımımız ne satacağımıza karar vermek olacaktır. El işi yapıp mı satacaksınız, yoksa hazır ürünler alıp satışa mı koyacaksınız? Önceliğimiz Elbetteki Bu Olmalı!

 #2  Marka İsminizi Belirleyin

Ne satacağımıza karar verdikten sonra bir marka, mekan ismi belirlemeliyiz. Bu öyle bir isim olmalı ki insanların akıllarında yer etmeli ve aynı zaman da basit olmalı.

 #3  Fotoğraflayın!

Her şeyden önce Instagram adlı sosyal medyanın ne üzerine olduğunu unutmayın. Burada insanlar güzel fotoğraflar biriktirmek ve görmek için geliyorlar. Ürünlerinizin sunumlarını güzelce fotoğraflayın ve onların insanlar üzerindeki albenisini arttırın!

 #4  Etiketleri Etkin Bir Şekilde Kullanın!  

Hashtag dediğimiz olayı bilmeyenimiz yoktur… Fotoğraflarınızın altlarında kullanacağınız hashtagleri, yani etiketleri iyi seçin. Akşam vakti paylaşımlar yapıyorsanız #iyigeceler , gündüz vakti bir paylaşım yapacaksanız #günaydın demeyi unutmayın ve fotoğraflarınızla insanları selamlayın!

 #5  Beğenin!

Instagram profiliniz de takipçi kasmanın en kolay ve kısa yollarından bir tanesi de insanların ve paralel hesapların fotoğraflarını beğenmek, beğenmek ve yine beğenmek olacaktır. Bu size günde bir kaç takipçi kazandıracaktır. Ek Olarak : Organik bir hesap, sahte kullanıcılar tarafından kasılmış hesaplardan daha güvenilir ve gerçektir… Burada demek istediğim şu: Instagram hesabınızdaki kişi sayılarını yükseltmek için kesinlikle ve kesinlikle takipçi satın alma oyunlarına gelmeyin!

 #6  Takip Edin!

Piyasayı yoklayın, araştırın! Sizinle aynı ürünleri satan kişilerin profillerini sıklıkla ziyaret edin. Nasıl paylaşımlar yaptıklarına bakın ve örnek alın… Bakın burada önemli bir noktaya daha değiniyorum. ÖRNEK ALIN! Gidip de rakiplerinizin fotoğraflarını bire bir kopyalayarak paylaşmayın bu sizi takip eden kişiler tarafından güvensizliğe uğratır. Bu da Instagramdaki ticari hayatınızı olumsuz etkiler!

Altıncı adıma kadar Instagram hesabınızı geliştirmeniz hakkında çeşitli bilgilendirmeler yaptım. Şimdiyse Müşteri memnuniyetine odaklanalım!

 #7  Tebrikler, İlk Ürününüzü Sattınız!

Fazla zaman kaybetmeden satılan ürünü kargoya verin ve en hızlı şekilde müşterinize ulaştırmayı hedefleyin. Ne kadar hızlı teslimat, o kadar müşteri memnuniyeti! Ayrıca müşterinizin ürün hakkındaki şikayetlerini göz önünde bulundurun eğer ürünü iade etmek ve parasını geri almak istiyorsa onu bu konuda yine mutlu edin.

#8 Memnuniyeti Paylaşın!

Müşterinize ürün ulaştığında, ürün hakkındaki düşüncelerini whatsapp üzerinden alın. Ürün ve sizin hakkınızdaki yorumları yine etiketlerinizi kullanarak Instagram hesabınızdan paylaşın!

#9 Müşterilerinizin Taleplerine Kulak Verin

Müşterileriniz sizden farklı ürünler isteyebilir… Onlara hemen ürünü temin edip edemeyeceğiniz hakkında bir şey söylemeyin. Ya da özel olarak ürün üretmenizi istediğinde onu yoğunluktan dolayı hemen geri çevirmeyin ve kendinize bir takvim oluşturup o takvim doğrultusunda gerekli ürünü temin edip edemeyeceğinizi ya da ürünü üretip üretemeyeceğinizi söyleyin.

#10 Mutlu Müşteriden İstekte Bulunun!

Evet, müşterimiz aldığı üründen memnun… Ve bu ürünü elbetteki Instagram hesabında paylaşacaktır ki; genel de gördüğüm tüm satış sonrası işlemlerinde bu olay gerçekleşiyor. Ondan paylaşım hakkında açıklama yazarken sizden bahsetmesini ve sizi etiketlemesini rica edin. Kendisi bu isteği geri çevirirse, lütfen ısrarcı olmayın 🙂 çünkü bazı kimseler bu konu hakkında kişilerin boğazlarına yapışmaktalar.!

Instagram üzerinden daha fazla satış yapmanın bir yolu daha!

Biliyorsunuz ki; sosyal medya derin ve büyük bir yer… Her alanda olduğu gibi burada da reklamın önemi çok büyük. Bu yüzden konu başlıklarımıza geri dönecek olursak ne demiştik; “Müşterilerinizden ürünleriniz hakkında yorumlu fotoğraflar paylaşmalarını isteyin!” Bu elbette reklam yapmanın bir yolu fakat kendinize bir reklam bütçesi ayırmanız oldukça önemli!

#11 Daha Fazla Satış İçin Reklam Yapın

Artık satışlarımız ufak ufak yoluna girmiş olmalı ya da bu işe başlamadan önce herhangi bir reklam bütçesi ayırmış olmalıyız. Ayırmasak bile, en iyi reklam birilerinin sizi başkalarına tavsiye etmeleri olduğunu unutmayın.. İlk zamanlar da şöyle bir yol izleyebilirsiniz; ya satışlarınızdan bir reklam bütçesi ayırırsınız bunu ortalama %30 lia %40 arasında yapabilirsiniz, ya da maddi gücünüz varsa direkt olarak Instagram reklamlarını kullanabilirsiniz!

#12 ÇEKİLİŞ YAPIN!

Instagramın vazgeçilmezlerinden biri olan çekilişler size emin olun büyük faydası olacaktır. Ayda iki, hafta da bir çekilişler gerçekleştirerek hem reklam gücünüzü arttırabilirsiniz hem de daha fazla kitlenin isminizi görmeyi hedefleyebilirsiniz… Fakat çekiliş yaparken bazı kişilerin yaptığı gibi offline sistem de değil, online sistem de herkesin görebileceği bir şekilde yaparsanız insanların sizlere olan güveni daha kuvvetli olacaktır.

#13 DAHA FAZLASINI YAPIN ve FARKLI OLUN

En başından beri özgünlüğü ve kendiniz olmanızı tavsiye ediyorum ve yeni bir başlık altında bu konuyu sizlere tekrar tavsiye etmek istiyorum. Ne kadar özgün olursanız o kadar kazancınız çok olacak ve gelir düzeyiniz artacaktır… Özgünlük kişiye özgü bir şey olduğu gibi, kopyalama tamamen hırsızların işidir. Bu tuzaktan uzak durun!


SON BAŞLIK!

Evet değerli dostlar Online Para Eğitimi altından bu gün instagram üzerine bir yazılama yaptık… Bu tavsiyelerimi dinleyerek satışa başlarsanız emin olun kazanacaksınız… Şimdiden tüm bu yazıyı okuyup, Instagramda satış yapmaya başlayan arkadaşlara Hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum…

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa iletişim sayfasından benimle iletişime geçebilir, fikirlerimi alabilirsiniz.

Saygılarımla,
Baba Gibi Kazan (Harun ISKARACI)

CEVAP VER