Herkese merhaba, yine ben… Saygı Değer Baba Gibi Kazan 🙂

Bu gün sizlere herkesin sevdiği patatesten para kazanmanın ufak tefek yollarını anlatacağım… Bu fikir benim aklıma dün gece yatarken geldi ve eminim ki bir çok kişinin de aklına bir anda gelmiştir…

Günümüz de bir çok kişi fast food tüketmekte… Pekii fast food yerken nelere dikkat ediyoruz? Genel de lezzetli ve ucuz olsun yeter deriz. Elbette sağlık işin içine girdi mi en başta lezzetten önce sağlığa dikkat etmeliyiz. Pekii size patatesten gelir elde etmenin ufak bir yolunu anlatsam ne dersiniz?

Hadi gelin, mekanımızı kuralım ve neler yapmamız gerektiğine bir bakalım.


PATATESTEN PARA KAZANMAK!

Ben ilk olarak bir mekan ismi düşündüm ve bunu hemen bir kağıda döktüm. Mekanımın ismi PATATO KING ! Hatta ufak çaplı bir logo çizimi dahi yaptım fakat bunu photoshop gibi araçlara dökmeye vaktim olmadığından burada paylaşmıyorum. Şayet siz bu işe girecek olursanız sizin o naçizane tasarımlarınızı da elbette görmek isterim 🙂

Daha sonradan dayanamayıp yine gelişi güzel bir logo gerçekleştirdim :

İŞTE SİZE HARİKA BİR MENÜ!

Eee… fast food (hızlı tüketim) firması açacaksak bir menümüz olmalı ve bunu menünün albenisini tüketicilere aktarmalıyız öyle değil mi? İşte mekanım için hazırladığım menü!

EKMEK ARASI MENÜLERİ :

burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconSade Kızarmış Patates
burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconSade Duble Kızarmış Patates
burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconKaşarlı Kızarmış Patates
burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconÖzel Baharatlı Patates
burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconKöfte + Kızarmış Patates

TABAK MENÜLERİ :

burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconSade Kızarmış Patates
burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconDuble Kızarmış Patates
burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconEkstra Kaşarlı Patates
burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconÖzel Baharatlı Patates
burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconHaşlanmış Patates Salatası
burger, cheeseburger, fast food, food, junk food iconPATATO KING SPECIAL

Elbetteki yukarıdaki menüleri değiştirebilir ve daha çok seçenekler ekleyebiliriz. Fakat şimdilik bu kadar yeter. Asıl yapmamız gereken işe hemen koyulalım!


Ne demiştik? Günümüzün en sevilen yiyeceklerinden bir tanesi de patates! Özellikle Kızarmış Patates!

Şimdi gün geçtikçe pahalılaşan hayat şartları, sürekli gelen zamlar ardında bir mekan açmak ve bu mekanı işletmek elbette zor. Fakat her zorluğun ilerisinde dayanılmaz bir hafiflik de söz konusu olabilir. Buna rağmen girişimci kişiler, girişimci bireyler her zaman riski göz önünde bulundurarak adım atmalıdırlar…

İlk olarak kendimize uygun bir mekan bulmalıyız. Bu mekanın işlek bir yerde olması elbette ki önemli! Bu gün en düşük bir mekan ücretini 1.000 TL olarak kabul edelim.

Ardından mekanımızı dekore etmeli ve insanların ilgisini çekmeliyiz. Dekor masrafına da kafadan yine 1.000 TL harcalayım ve şuana kadar cebimizden 2.000 TL çıkmış oldu.

Daha sonra mekanımızın gerekli araç gereçlerini almalıyız. Buna tabak, çanak, çömlek, ocak ve bunun gibi şeyler… Bunlara da ortalama 1.500 TL harcalayım. Hesap ne yaptı? 3.500 TL

Bitti mi? Tabii ki de bitmedi! El ilanı, ıslak mendil gibi harcalamalarımızı da dahil edelim… 500 TL Toplam da 4.000 TL şu ana kadar bir gider yaptık…

Bunun üzerine göz önünde bulundurmadığımız ve bulunduramadığımız masraflara da 1.000 TL ekleyecek olursak bizim toplam mekan giderimiz şu ana kadar 5.000 TL oldu!

Ortalama bir rakam vermek gerekirse biz bu mekana ortalama beş ila , yedi bin arasında bir masraf yaptık…


Ne zaman kar edeceğiz, yeşilleri göreceğiz? (yeşil derken dolardan bahsetmiyorum… 🙂 )

Arkadaşlar mekan açmak kolay iş, burada asıl zor olan müşteri çevresi edinmek ve müşterilerimizin bağlılığını kazanmak. Bunun için hiç bir masraftan çekinmeyin, samimi olun, güler yüzlü olun ve özellikle öğrenci kısmına her zaman sıcak kanlı olun. Çünkü onlar uzun yıllar boyunca sizin mekanınızı ziyaret edecekler… Onlara her zaman bir güzellik yapın!

Mekanınız için kampanyalar oluşturun. Grup indirimleri yapın. Ya da ikinci siparişlere yüzde on beş, yirmi arası bir iskonto yapın ki; müşteriler her zaman sizin kapınızı ucuz ve lezzetli olduğu için çalabilsin…

En önemlisi sabırlı olmak da büyük fayda var. Sabırlı olun, hemen pes etmeyin, yüzünüzü her zaman mekanınıza ve müşterilerinize dönün… Yeni işiniz de kendinize zaman tanıyın, insanların sizi tanımasına zaman verin… Zaman her şeyin ilacı olmasa bile, zamanla mekanınızın ilacı olacağını unutmayın!

Şimdi gelelim fiyat politikamıza… En başta söylediğim gibi her gün, gün geçtikçe hayat daha da pahalılaşıyor. Bu nedenle siz de kendi üretimlerinize, ürünlerine buna nazaran zamlar yapabilirsiniz. Fakat işimiz patates! Patates ekmeğin (yarım ekmek) fiyatını 5 TL’den verdiğimizi var sayarsak ve günde yüz yarım ekmek satarsak bu bize günlük 500 TL kazandıracaktır. Bunu bir ayı yirmi altı günden hesaplayacak olursak aylık kazancımız tam olarak 13.000 TL olacaktır 🙂 Yani hemen olmasa bile, zamanla olacaktır!


Evet değerli dostlar, patates değip geçmeyelim… Bu gün yediden yetmişe herkesin en sevdiği sebzedir patates… Altınım benim, güzel patatesim ben bile yerken büyük keyif alıyorum patatesten… Bu işi hızlı tüketim sektörüne doğru bir şekil de uygularsanız; ciddi anlam da gelir elde edersiniz.

Benim şimdilik sizlere söyleyeceğim bu kadar bir sonraki yazımız da görüşmek üzere şimdilik kendinize iyi bakın.

Saygılarımla,
Baba Gibi Kazan (Harun ISKARACI)

CEVAP VER