Hayatınıza Dokunacak Çin Atasözleri

Okumayı seven biri olarak her zaman yeni şeyler öğrenmeye açık biriyimdir…

Bu bir kitap, bir ata sözü ya da izleyerek öğrendiğim herhangi bir şey olabilir…

Şimdi sizlere defterime not aldığım Çin atasözleri hakkında biraz yazılama yapacağım… Sonuna kadar okuyun ve hayatınızın derinliklerine not alın.

BABA GİBİ KAZAN SPONSOR SAYFASI AÇILDI. SPONSORLARIMIZI GÖRÜNTÜLEMEK veya SPONSORUMUZ OLMAK İÇİN TIKLAYIN.


1) Açlık yemekle, bilgisizlik okumakla giderilir.

Hayatımızı idam ettirebilmemiz için çeşitli besinler almalıyız… Vücudumuzun çeşitli besinlere, vitaminlere ve minerallere ihtiyacı vardır… Peki ruhumuz, beynimiz? Ruhumuzu ve beynimizi beslemek adına günde en az yirmi sayfa kitap okumalıyız. İnanın bana bunu yaparsanız hayatınızda ki büyük değişimi göreceksinizdir.


2) Akan su asla kokmaz, kapı menteşesi paslanmaz.

Büyüklerimiz bizlere su gibi ömrün olsun! Derler… Gerçekten de su gibi ömrümüz olmalı… Akmalı ve durulmamalıyız. Yönümüzü bulmalı ve akmaya devam etmeliyiz… Çin atasözünde yer alan KAPI MENTEŞESİ PASLANMAZ… Aslında bizim de atalarımızın dediği gibi; İŞLEYEN DEMİR PAS TUTMAZ… Yani çalışmalıyız, kendimizi yenilemeli ve her güne farklı başlamalıyız.


3) Az tavuk az yumurta, çok tavuk çok yumurta.

Aslına bakarsanız biz buna; NE KADAR EKMEK, O KADAR KÖFTE! Diyoruz… Yani ne kadar bilgi, o kadar bilgelik!


4) Karanlığa küfredeceğine bir mum yak!

Hayatımızın her alanında iniş ve çıkışlar yaşıyoruz. Bu iniş çıkışlara çözüm bulmak yerine küfrediyorsak bu bizim hayatımızın inanılmaz derecede kötü etkileyeceğine bir işarettir…. Fakat problemlerimize çözüm bulursak (karanlığa bir mum yakarsak) yarınımız belki daha iyi ve daha huzurlu olacak.


5) Dünyada kusursuz iki insan vardır. Biri ölmüştür, diğeri doğmamıştır.

Bu atasözünün felsefesi aslında çok derin… Nereden bakarsak, o yöne doğru çekebiliriz… Ben bu atasözünü şöyle yorumluyorum;

  • BİRİ ÖLMÜŞTÜR…
    Bütün kusurlarını bırakıp, kusursuzluğa doğru yola çıkmıştır.
  • DİĞERİ DOĞMAMIŞTIR…
    Bütün kusursuzluğu ile dünyaya ya güzellik katacak, ya da ilerleyen zamanlar da kendi kusurlarıyla bir dünyayı kirletecek…

Yani nereden bakarsak bakalım… Kusurlarımızla ölür, kusursuzca doğarız!


6) Dağlara çıkmayan uzakları göremez!

Hangi yolda olursanız olun, zirveyi hedefleyin. Zirveyi hedeflediğiniz gün, en uzaktaki manzarayı dahi görürsünüz… Tabii dağın zirvesine ulaşmak için yeterince taban gücü, ruh gücü ve beden gücü olmalıdır… Son bir adım kala uzakları görmekten vazgeçersen, bütün emeğini çöpe bırakmış olursun.


7) Elindekiyle yetinmeyen, elde edeceğiyle de yetinmez!

Bu benim en sevdiğim çin atasözlerinden bir tanesidir. YETİNMEK, YETMEK! İnsanoğlu olarak her zaman daha fazlasını, daha ilerisini istiyoruz. Bunları yaparken elimizdekilerin kıymetini bilmeyerek her şeyi tüketiyoruz. Tüketmek bir insanoğlu işidir, yok etmekte öyle… Her zaman ne olursa olsun elimizdekilerle yetinmeyi öğrendiğimiz zaman, daha iyi bir hayatımız olacaktır.


8) En silik mürekkep, en sağlam hafızadan iyidir.

Bizim de buna yakın bir atasözümüz var! SÖZ UÇAR, YAZI KALIR! Ne yaparsanız yapın bir gün aklınızdaki her şeyi unutabilirsiniz… Bunu zaman zaman zaten yaşamıyor muyuz? Mesela şifrelerimizi unutuyoruz, ya da birine verdiğimiz sözü unutuyoruz… Unutmamak içinse ajandalar, kağıtlar, kalemler kullanıyoruz! Demem o ki değerli dostlar her ne olursa olsun, yanınız da her zaman bir kağıt bir de kalem olsun!


9) Güler yüzlü olmayan dükkan açmamalı.

Pekii bizim atalarımız ne demiş? Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır… Çin atasözünde bahsedilen güler yüzlü olmak hayatımızın her alanında önemlidir. Çünkü bir güler yüz, iki tatlı dil insanları hoş tutmaya yeter.


10) Kitapsız büyüyen insan, susuz büyüyen ağaca benzer.

Açıklaması çok da uzun değil… Çevrenize bakın!


11) Ne kadar acelen olsa da “SICAK DOUFU” yenmez…

Bunun anlamını pek bilmiyorum… Sanırım bizim “SÜTTEN AĞIZI YANAN, YOĞURDU ÜFLEYEREK YER” anlamına gelen gibi bir şey olması gerek. Pekala… Peki doufu hakkında basitçe bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki görsellere bakın… (BUNA TOFU DA DİYEBİLİYORLAR…)

 


12) Rüzgar Yoksa Dalga da Yoktur.


13) Tabağındakini yiyor, tenceredekini düşünüyor.

Bu biraz daha aç gözlülükle alakalı… Her zaman daha fazlasını kendisi için isteyen kişiler için söylenmiş çok güzel bir söz!


14) Verdiklerin, aldıklarından daha değerlidir.

Genel olarak düşündüğümüz zaman gerçekten de verdiklerimiz, aldıklarımızdan daha değerlidir… Bunu sadece bir madde, nesne olarak düşünmeyin… Bu bildiğimiz çok önemli bir bilgi, çok değer verdiğimiz bir müzik, çok değer verdiğimiz duygularımız olabilir. Bu yüzden; almaktansa vermek daha değerlidir.


15) Zenginlik gübredir, yalnızca saçıldığında değerli olur.


Evet değerli dostlar, olabildiğince sizlere açıklamalarıyla birlikte çin atasözleri hakkında bir yazılama yaptım. Umarım okurken keyif almışsınızdır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Saygılarımla,
Baba Gibi Kazan (Harun ISKARACI)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?